Miejsca oraz historie

 

Poniżej znajduje się stary opis świata. Część jego elementów mogła się zdezaktualizować. Bardziej aktualne informacje znajdują się na podstronach.

Wyspy Zachodnie. Był to zbiór wysp położonych na zachodzie kontynentu. Zamieszkane zostały przez liczne małe plemiona, a strome klify wysp skutecznie je odizolowały. Jednak po Eksplozji gór dno morskie zostało wypiętrzone, co spowodowało wiele niemiłych incydentów z nadciągającymi tu stworzeniami. Było to w dużej mierze za sprawą różnic kulturowych. Teren wysp zachodnich od kontynentu oddzielają Brzytwy (nowo powstałe pasmo górskie o bardzo ostrych i strzelistych stokach. Część z gór wydaje się przechylać na jedną bądź drugą stronę) oraz Martwa Rafa. Tereny nizinne tego obszaru nazywane są Dnem. Są bardzo żyzne, co dodatkowo przyciąga imigrantów oraz możnowładców chętnych poszerzyć swoje terytoria. W wielu miejscach można odnaleźć szkielety morskich stworzeń, wielkie muszle, mniejsze oraz większe formy kryształów (największe na zachód od Ptasiej Skały).
Aktualnie w skład tego regionu wchodzą następujące płaskowyże (dawniej wyspy): Wąż Morski, Schody, Ptasia Skała, Hasia-Klot (dawniej dwie odrębne wyspy Hasia oraz Klot) oraz Pas Północny w którego skład wchodzi 5 wysp (Da-Nene, Bolec, Da-Ne, Ka-ne, Ka-nene, nazwy tych wysp można tłumaczyć jako bardzo daleka, daleka, bliska oraz bardzo bliska).
W środkowej części Hasia-Klot znajduje się obniżenie terenu, które połączyło obie te wyspy. Niestety wzajemna niechęć plemion zamieszkujących te wyspy doprowadziła do licznych walk na przestrzeni ostatnich lat.
Pomiędzy Hasia-Klot znajdują się Kominy. Są to ciągle aktywne kominy geotermalne wypluwające trujące gazy.
Na zachodnim krańcu rejonu znajduje się olbrzymia rozpadlina zwana Blizną.
Na południowych krańcach regionu powstało wiele małych osiedli, które zbiorczo nazywane są Nową Szansą. Na zachodnim krańcu osiedli rozpoczęto budowę umocnionego portu Węzła. Prace są już bardzo zaawansowane.
Na południe od Nowej Szansy znajduje się rozległa mielizna o głębokości sięgającej kolan lub pasa.
Na zachodnim skraju Dna znajduje się długa rozpadlina zwana Blizną, częściowo wypełniona wodą.

Senne Bagno jest rejonem położonym pomiędzy Brzytwami a Górami świata. Znajdują się tu jedynie dwie wioski: Szara Knieja, która położona jest na wzniesieniu pośrodku bagna oraz Glenna, rybacka wioska nad zatoką Glenna. Na zachodzie bagna znajduje się Ojciec. Jest to stare drzewo dusz. Na granicy bagna oraz Gór Świata leży Miasto Ściana. Jest to krasnoludzkie miasto wykute w zboczu góry. Na południu regionu znajdują się Kurhany – miejsce opanowane przez nieumarłych oraz Pyramidion – kiedyś świątynia Pyrusa, jednak przejęta przez magów w okresie gdy bogowie spali.

Wąska Równina ciągnie są od Zatoki Afa oraz Brzytw na zachodzie przez całą szerokość kontynentu aż do Dużej Wody na wschodzie. Na wschodzie znajduje się Gniazdo (duży ufortyfikowany zamek ulokowany na niedużym zniesieniu nad klifem. U jego podnóży znajduje się port, a na okolicznych klifach swoje gniazda posiadają wielkie orły, które są tu szkolone do celów militarnych. Dalej na wschód znajduje się Dobre Pole – rolnicza osada, która leżąca nad Turkusowym jeziorem. Na północ od jeziora znajduje się Śpiewający las, zawdzięczający swoją nazwę nieustannym pieśniom, która grane są przez wiatr przechodzący przez okoliczne góry. Kierując się dalej na wschód napotkamy rzekę Anę -największą rzekę na kontynencie, o spokojnym prądzie. Często można spotkać na niej tratwy na których spławiane są surowce wydobyte w górach. Nad Aną znajduje się nieduża wioska rolniczo-górnicza Nadrzecze. Przybyło do niej wielu gigantów. Zaraz po drugiej stronie rzeki znajduje się fort Pięść, który strzeże mostu. Bardziej na południe znajduje się nowo powstałe miasto Ul-Aum. Korona formacją połączonych ze sobą gór, pośrodku których leży jezioro Klejnot Korony. Z jeziora wypływa rzeka Narwa (posiada silny prąd, utworzyło się na niej kilka małych wodospadów). U stup Korony leże nowa nie nazwana jeszcze osada Gigantów. Nad narwą znajduje się niewielki lat – Szmerolas oraz kolejna osada uchodźców z nalanych terenów – Nora. Nad brzegiem Dużej wody od gór aż do Ula rozciągają się Ogniste Wrzosy (wrzosowiska). Ul jest jedną z najstarszych fortec. Mury ula nie są już w tak dobrym stanie jak kiedyś.

Rejony na północ od Drahenau. Biały las wziął swoją nazwę nie tylko od białych drzew w nim rosnących, ale też od białych pajęczyn witych przez białe pająki z serca samego lasu. Szpila była kiedyś skomplikowanym obserwatorium astronomicznym, a zarazem świątynią boga nieba Kolosa. Szpila jest prostym, wysokim pomnikiem w kształcie szpili, otoczona jest wieloma głazami ułożonymi w różne wzory. Liri jest kupiecką osadą powstałą na przecięciu się szlaków Pazura, Drahenau oraz drogi prowadzącej z północy. Skałki są starym łańcuchem górskim rozciągającym się od brzeg Any aż do Dużej Wody. Ze skałek wypływają Wodogrzmoty – rzeka o strasznie silnym prądzie, znajdują się na niej liczne małe wodospady oraz dużo skał. Od grzmotu wody rzeka wzięła swą nazwę. Na skraju Skałek nieopodal rzeki Any znajduje się Obserwatorium – mała warownia a zarazem siedziba naukowców. Podzamcze jest rolniczą wioską. Wrota Drahenau są drugim w świecie publicznie dostępnym i ustabilizowanym portalem. Kolorowe pnie są lasem iglastym. Drzewa się tu znajdujące posiadają korę mieniącą się wszystkimi kolorami. Mrucząca Góra jest dużym wulkanem, u jej stup leżą ruiny dawnego miasta portowego Beztusk. Dziś mało osób zapuszcza się w te rejony za sprawą wielkiego cmentarza. Od kilku lat zmarli, którzy zostali tam pochowani zaczynają powstawać, a w okolice ściągnęło wielu nekromantów oraz liszów zaciekawionych tym zjawiskiem. Z tego też powodu Osada Dun została opuszczona.

Drahenau. Stolica Regionu. Jest wielkim zamkiem, który jest szczelnie opleciony miejską zabudową. Z daleka widoczne są jego jaskrawe wieże, które wyglądają niczym strzały ścigające się do nieba. Wieże wzięły swoje nazwy od ich kolorów: Rubinowa, Szmaragdowa, Diamentowa. Zamek otoczony jest Wysokimi białymi murami, a głównej bramy strzegą dwa splecione ze sobą pomniki smoków. Legenda głosi, że Drahenau wzięło swoją nazwę od imienia smoka Drahe, na którego to grzbiecie zostało wybudowane.

Półwysep Pazura. Na południu półwyspu znajduje się potężna twierdza pazur. Otoczona kilkoma okręgami murów, wyposażona w liczne katapulty, sprawuje pieczę nad kanałem Olego, oraz Morzem Łez. Chodzące Piaski są pustynią. To z ich powodu nazwano pobliskie morze, Morzem Łez. Silnie wiejące wiatry wzbijały kurzowe chmury, które wyciskały łzy z przebywających na morzu nieszczęśników. Rumblor jest jest osadą rzemieślników. Wykorzystują oni pobliską rzekę do napędzania swoich maszyn, korzystają również z okolicznych drobnych kopalni żelaza oraz miedzi. Rzeka Rumblor rozpoczyna swój bieg w Lini Pazura – niewielkim łańcuchu górskim. Zachodni brzeg półwyspu wyznaczają Czarne Klify (ostre, bazaltowe). Piaskowe Kolosy są górami zbudowanymi z piaskowca, a na ich stokach wiatr oraz woda wyrzeźbiły różnorakie fantastyczne wzory. Do tego łańcucha górskiego należą Bliźniacy – dwa aktywne wulkany. U północnych i zachodnich stóp Piaskowych kolosów rozciągają się wzgórza na których znajduje się Las Cieni. Legendy głoszą, że powstał w miejscu największej bitwy świata i jest ciągle nawiedzany przez poległych tam żołnierzy. Największym półwyspu jest Afa, pierwotnie niewielka osada rybacka, dziś jeden z ważniejszych portów. Mieszkańcy trudnią się głównie handlem oraz rzemiosłem.

W czasie eksplozji gór część półwyspu odłamała się tworząc wyspę oddzieloną od reszty lądu przesmykiem o nazwie Noże (nazwa pochodzi od wystających z wody ostrych skał). Na wyspie powstały dwie osady rybackie Nowa oraz Stara przystań. Wyspa ta jest zwana Paznokciem Półwyspu lub Ułamanym paznokciem.

Zatopione ziemie, to obszary utracone w wyniku eksplozji gór. Największy taki obszar leży na północy kontynentu pod Oceanem Burz.

Góry świata. Jest to olbrzymia formacja górska leżąca na północy kontynentu. Na północy, na granicy Oceanu Burz znajdują się Pazury – fiordy. Głównym miastem tego obszaru są Stalowe Wrota. Jest to miasto otoczone wysokimi spiczastymi górami, a na południu wysokim stalowym murem. Do Stalowych wrót prowadzi Stalowa Droga umiejscowiona w wąwozie, wybrukowana jest stalowymi płytami. Trzy główne góry to: Szczyt Świata (największa ze znanych gór), Ponury Tytan (szczyt tej góry zawsze obleczony jest chmurami, a jego zbocza pokryte są Czarnym Tumalinem (minerał)) oraz Rubin (święta góra wszystkich krasnoludów, jej szczyt oraz serce stanowi wielkich rozmiarów rubin). Świątynia Bejsona znajduje się u stup Szczytu Świata, jest to otwarte miejsce otoczone kolumnami, a w centralnym miejscu stoi ołtarz. Orle gniazdo jest malutką wioską złożoną z kilku domostw i szałasów. Z zachodu i wschodu Orlego Gniazda znajdują się windy – jedyna droga aby się tam dostać. Kilgobbin – mała, nowo powstała wioska rybacka. Samotnia była kiedyś małą wioską odciętą od świata zewnętrznego, dziś urosła do rangi wielkiego portu, jest to miejsce, gdzie zbierają się uciekinierzy z Zatopionych Ziem. Przystań jest kolejną nową wioską rybacką, której ranga szybko rośnie za sprawą pobliskiego portalu. Przystań jest aktualnie rozbudowywana, otaczana murem, powoli przeistacza się w zamek. Wrota Północy są jednym z niewielu portali, które udało się zabezpieczyć przed zapadnięciem. Jest to połączenie z Wrotami Drahenau. Strażnik Północy jest silnie ufortyfikowaną warownią. Dawniej wyznaczał granicę pomiędzy ziemiami Gigantów a ziemiami Krasnoludów. Dziś stanowi głównie miejsce skąd emigranci ruszają w dalszą podróż. Droga do Serca jest wielką dziurą w ziemi powstałą w czasie Eksplozji Gór. Krasnoludy po części już ją zbadały – znajduje się tam system jaskiń ciągnący się na długości setek kilometrów. Królewskie Kopalnie ze wszystkich stron otoczone są przez góry, jedyne połączenie ze światem udostępnia wybudowany tam port. Świątynia Pyrusa leży u stup wulkanu Pyrus (wierzy się, że jest to jeden z awatarów boga). Świątynię stanowi wielki płonący ołtarz, a dookoła niego rozcierają się liczne małe jeziora lawy. Wilcza skała jest górą na najbardziej wysuniętej na południe części Gór Świata. Góra ta przypomina głowę wyjącego wilka.

Światy zewnętrzne. Są to małe światy znajdujące się za portalami. Na żadnym z tych światów nie występują żadne zdradzające wyższą inteligencję istoty. W świecie Aun oraz Taun występują jedynie zwierzęta. Natomiast w świecie Tris występują istoty przypominające demony, które wykazują bardzo duży poziom agresji.

Aun jest światem pustynnym, bardzo gorącym. Naturalnymi mieszkańcami są jedynie zwierzęta. Kilka grup ekspedycyjnych założyło tu obozy badawcze.

Taun jest drugim odkrytym światem. Zamieszkujące ten świat istoty posiadają wiele magicznych właściwości, z tego względu świat ten jest chętnie eksplorowany przez różnej maści magów. Z dotychczasowych badań udało się ustalić, że większość skał zawiera pewien unikatowy minerał nazwany Eterycznym kamieniem.

Tris. Jest to świat zamieszkany przez demonopodobne istoty nazwane Pół-demonami. Nie wykazują one wyższej inteligencji. Ich zachowanie jest czysto niszczycielskie. Zapuściło się tu tylko kilku demonologów, którzy mieli nadzieje pogłębić swoją wiedzę na temat demonów. Nigdy już nikt o nich nie słyszał. Ostatnimi czasu notuje się coraz liczniejsze przejścia pół-demonów przez portale.

Unia południowa. Jest to pakt pomiędzy trzema prowincjami: Harmią, Baan oraz Wielkim Jarem. Pakt ten ma na celu ograniczenie imigracji istot z północy na tereny Unii. Pomóc ma w tym wybudowany mur.

Anomalia jest miejscem w którym dzieją się dziwne rzeczy. Wiele praw fizyki działa w nieprzewidziany sposób. Natura anomalii nie jest dokładnie znana. Znajduje się ona na zachodzie kontynentu. W jej wnętrzu znajduję się wielkie skały wyrwane z ziemi, które teraz dryfują w powietrzu.

Palec Tytana. Jest budowlą nieznanego pochodzenia, podobno wybudowali ją sami bogowie. Przeznaczenie budowli też nie jest do końca jasne. Leży pośrodku Morza Tytana.

Wielka Puszcza Sama. Jest to ogromna puszcza ograniczana przez brzegi Any na północy, Wielką Wodę na wschodzie, Wielki Mur na południu oraz urwiska oraz Ogrostory na zachodzie. Przepływają przez nią dwie duże rzeki: Beladonna oraz Rzeka Życia, obie łagodne oraz szerokie. Jedyną twierdzą tego obszaru jest Galway, strzeże ona ujścia Rzeki Życia. Drewniana Katedra jest to ugrupowanie drzew, które połączyły się w wielkie żywe łuki, tworząc konstrukcję na kształt wielkiej katedry. Matka jest największym znanym drzewem dusz. Obóz uchodźców powstał, gdy emigrujące tędy stworzenia napotkały Wielki Mur i zostały zmuszone do odwrotu. Jest to skupisko różnych stworzeń: gigantów, ludzi, elfów, krasnoludów.

Rejony na południe od Drahenau. Bezpośrednio na południe od Drahenau znajdują się rozległe łąki oraz pola. Dalej na południe znajdują się Piaskowe Pustkowia (płaska, piaskowa pustynia, znajduje się tu jedna oaza, a dookoła niej kilka namiotów kupców) oraz Smocze Wydmy (Wydmy zatrzymują się na dużym stromym klifie). Na Smoczych Wydmach znajdują się kości wielu starożytnych smoków. Ostatnimi czasu kręci się tu wielu krasnoludów – przeprowadzają badania związane z Eterycznymi kamieniami oraz kościami smoków. Ogrostory są niewielkim ugrupowaniem wysokich gór.

Zielone Morze. Są to duże zielone równiny. Znajdują się tu trzy główne rzeki: Śmierdząca wstążka (zapach bierze od okolicznych kopalni siarki), Klara oraz Komoleria. Przeprawy przez Klarę strzeże Żółta twierdza – fort wybudowany jeszcze przed zaśnięciem bogów. Otacza go magiczna aura, zapobiegająca korozji murów. W dole rzeki znajduje się kolejna wioska rybacka Dębe. U ujścia Śmierdzącej Wstążki znajduje się Zielona Przystań. Rybacy wyprowadzają się z niej z powodu siarki zawartej w wodzie. Na drodze od Żółtej Warowni do Oka powstała osada kupiecka – nie otrzymała jeszcze nazwy. Przebywający tu „kupcy” trudnią się wyłapywaniem emigrantów, którzy zostali zatrzymani na Murze, a następnie sprzedają ich tym, kto zapłaci najwięcej. Wschodni obszar Zielonego Morza został zniszczony przez spadające gwiazdy, kilka lat przed Eksplozją gór. Jest to kolejne miejsce zainteresowania krasnoludów, badaczy oraz magów. Znajduje się tu wiele niespotykanych nigdzie indziej minerałów.

Wyspa Olego. Większą część wyspy zajmują nieprzyjazne, pokryte pyłem wulkanicznym góry. Na wyspie znajdują się trzy wulkany: Dygot, Polesus, Oli, razem zwane Trójcą. Na wyspie wybudowano Inferium – dużą fortecę w kształcie dwóch okręgów. Pierwszy okręg wewnętrzny otacza portal prowadzący do Tris, ma zapewnić to, aby Pół-demony nie przedostały się na wolność. Krąg zewnętrzny zabezpiecza warownię przed atakami z zewnątrz. Mimo tego, że jest to nowa warownia, jej mury noszą już ślady uszkodzeń, a to za sprawą kilku pomniejszych bitew, w których to Siewcy chcieli otworzyć sobie drogę do portalu.

Czarna Plama jest niewielką wyspą powstałą dookoła wulkanu – Źródła Atramentu. Cała wyspa pokryta jest paskudnym szlamem, który ciągle wydobywa się z wulkanu.

Miodowe Pola są rejonem dzielonym pomiędzy zaprzyjaźnionymi państwami Harmii oraz Baan. Miodowe pola rozciągają się na dwa półwyspy Półwysep Harmii oraz Baan. Pomiędzy tymi półwyspami znajduje się Zatoka Strażników, na którą spoglądają duże posągi dawnych władców tych ziem (strażników). Na półwyspie Harmii znajduje się Wiszący Las, jego nazwa wzięła się od tego, że wiele drzew zwisa z klifów nad Zatoką Strażników. Na zakończeniu półwyspu znajduje się potężny zamek Harmia, z trzech stron otoczony jest górami (góry te nazywane są górami Harmii, posiadają błękitne smugi za sprawą berylu oraz szafirowego pyłu. Znajdują się tu takie wioski jak Mimas (znajduje się tu promowe połączenie ze Starą Przystanią, Encleadus – wioska znana na całym kontynencie za sprawą produkowanego tu Młota (piwo), dalej na wschód znajduje się duże miasto zwane Wspólnym Portem. Odgrodzone jest od wód zatoki wałem. Na północ od portu znajduje się Fort Pandora – fort ten pilnuje zachodniej części muru.

Na półwyspie Baan znajduje się twierdza-miasto Baan, która tak jak Harmia wtulona jest w okoliczne góry, z tą różnicą, że tutejsze góry mają intensywnie czerwony kolor za sprawą wszechobecnego żelaza. Na północ od Baan znajduje się miasto Tethys, a dalej Las Phoede (spokojny liściasty, wypełniony zwierzyną). Po drodze do Pękniętej góry znajduje się jeszcze Fort Pan, strzegący wschodniej części muru oraz mała wioska Dione, gdzie mieszkańcy głównie trudnią się hodowlą pereł oraz wytwarzaniem biżuterii.

Wielki Mur ciągnie się przez całą szerokość kontynentu. Powstał aby oddzielić Unię południową od reszty kontynentu. Jego zachodnia część została zniszczona przez Anomalię. Aby uzupełnić lukę w obronie wybudowane Łuk – mur okalający Anomalię od południa. Oko jest jedyną bramą w murze, jest silnie broniona.

Pęknięta góra jest olbrzymią, jednak nie bardzo wysoką oraz stromą górą. W czasie krótko po zaśnięciu bogów, góra pękła. Powstałe rozpadlisko zostało szybko zagospodarowane przez krasnoludy, które wyrzeźbiły miasto w zboczach rozpadliny. Znajduje się tu wiele mostów łączących oba brzegi. Powstałe miasto zostało nazwane Wielkim Jarem. W dole znajduje się największy suchy dok na kontynencie. Wejścia do miasta od strony wody strzegą liczne stanowiska ogniowe umieszczone w zboczach góry oraz w samym rozpadlisku. Jedynej drogi od strony lądu strzeże silnie umocniona fortyfikacja.

Share Button