Kurs pisania scenariuszy gier komputerowych

Pierwszy w historii kurs pisania scenariuszy gier komputerowych rusza w lipcu Krakowie. Warsztaty poprowadzą eksperci z CD Projekt, Reality Pump Studios i GameDesire. Udział jest bezpłatny, a aplikacje można składać do 16 czerwca. Szkoła Letnia Scenariuszy Gier Komputerowych to pierwszy w historii projekt dla scenarzystów, twórców literackich, copywriterów, którzy chcą tworzyć scenariusze gier komputerowych. Continue reading

Share Button

Książka Scotta Rogersa – Dotknij i Przeciągnij

Dotknij i Przeciągnij jest książką skierowaną dla osób, które nie posiadają doświadczenia z zakresu projektowania gier. Autor skupia się w niej na podstawowych oraz bardzo ogólnych zagadnieniach designerskich, szczególnie w odniesieniu do urządzeń dotykowych.

W związku z tym, że książka przeznaczona jest dla ‘świerzaków’, nie znajduje się w niej wiele branżowego żargonu, a jeśli już, jest on odpowiednio tłumaczony. Ogólnie tekst jest bardzo przystępny, a kolejne rozdziały lecą nam dość szybko.
Scott opisuje wiele różnych gatunków gier, zwraca uwagę na ich elementy, stara się aby czytelnik zrozumiał ich rolę. Dostaniemy tu gotowe reguły według których możemy szybko zaprojektować jakąś bardzo prostą grę.
Ciekawym elementem książki są wywiady z kilkoma game designerami. Można się dowiedzieć jak wyglądała ich droga kariery, co sprawia im trudności i jak je rozwiązują.
Czymś, co nie do końca spodobało mi się były opisy gier, tych najbardziej popularnych, w które każdy, lub prawie każdy miał już okazję zagrać. Niestety autor nie używa tych opisów aby pomóc czytelnikowi zrozumieć pewne rzeczy. One po prostu są; nie wiem czemu. Kolejną rzeczą, która rzuciła mi się szybko w oczy była koncentracja Scotta na urządzeniach Apple oraz na grach, które możemy uruchomić na tych urządzeniach. Niestety autor praktycznie pominął inne platformy. Jest to moim zdaniem duża szkoda, gdyż użytkownicy różnych systemów różnią się nieco pomiędzy sobą.
Odniosłem też wrażenie, że autor na siłę upychał w książce żarty, obrazki i inne pozbawione faktycznej treści teksty.

450598-352x500Czy warto przeczytać? Tak, ale pod warunkiem, że nie masz już za sobą innej książki, która traktowała o podstawach projektowania gier… nie tylko na urządzenia dotykowe.

Share Button

Książka Zawód Tester

Jako, że projektant gier powinien mieć wiedzę z wielu aspektów tworzenia gier skusiłem się na zakup książki Zawód Tester Radosława Smilgina. Książkę kupiłem raczej w ciemno po tym jak zobaczyłem, że jest promowana na warsztat.gd.

Po lekturze mogę stwierdzić, że opis książki nie kłamał. Jest ona przeznaczona dla osób zaczynających karierę zawodową, bez konkretnych planów lub dla osób chcących poznać zawód testera. Po cichu liczyłem, że znajdzie się w niej więcej informacji dotyczących praktycznego testowania aplikacji, a nawet gier.
Autor w pierwszej części książki definiuje czym jest testowanie, opisuje stosowane metody. Z następnej części dowiecie się dokładniej jak wygląda praca testera. Na co może liczyć na tej ścieżce kariery i na co musi się przygotować. Ostatnia część książki to praktyczne informacje o metodach testowania i trochę przykładów. Co ciekawe autor w wielu miejscach narzeka na tą ścieżkę kariery 🙂

Czy polecam wam tą książkę? Nie. Nie dlatego, że jest to słaba książka. Dlatego, że zawarte tam informacje nie będą przydatne przy projektowaniu gier.
Jeśli ciągle was interesuje, to możecie ją zakupić tutaj:
Księgarnia PWN

Share Button

Ebook o projektowaniu gier

Niedługo, bo już w grudniu, będzie nam dane zobaczyć ebook o projektowaniu gier.
Na tej stronie > Projektowanie gier < można pobrać jego darmową część oraz zaczerpnąć o nim więcej informacji.

Podziękowania dla Radka za podesłanie linka.

Share Button

Tutorial Unreal Engine #2

Kolejny tutorial Jakuba.

W tym odcinku modyfikowanie geometrii obiektów, narzucanie materiałów oraz kilka innych mniejszych ciekawostek.

Share Button

Unreal Engine 4 – Tutorial

Dzięki uprzejmości Jakuba z kanału kubas1129 mam dziś dla was tutorial do Unreal Engine 4.

W tej części Kuba opowiada o najbardziej podstawowych funkcjach programu, takich jak sterowanie, umieszczanie elementów w świecie, wyświetlanie różnych warstw obrazu. Jest to film dla starszej wersji silnika, niemniej jednak wart jest obejrzenia.

Share Button