Przeglądarkowy symulator kosmiczny

Zainspirowany moją ostatnią stycznością z Gorwen, postanowiłem napisać swój własny ogólny projekt tego typu gry.

Więcej szczegółów znajdziecie tutaj:
>LINK<

Share Button

Gorwen. Kosmicza gra przeglądarkowa.

Gorwen jest grą przeglądarkową w której zarządzamy międzyplanetarnym imperium. Rozbudowujemy infrastrukturę planety, budujemy flotę i łupimy innych graczy. Cała idea powinna być od razu bliska ludziom, którzy mieli już styczność z Ogame, Plemionami lub innymi grami tego typu. Projekt znajduje się jeszcze w fazie beta, więc nie można oczekiwać jeszcze aby wszystko działało idealnie, główne minusy gry to szeroko pojęte usability, informowanie gracza oraz przyjazność interfejsu. Wiele z tych problemów opisałem twórcy Gorwen i obiecał je poprawić. W planie jest też gruntowna przebudowa UI. Sama mechanika gry jednak jest w pełni funkcjonalna.

Jak dla mnie gra ma szanse konkurować z Ogame, musi jednak rozwiązać problemy, które przeszkadzają ludziom grać. Chciałbym zobaczyć tu więcej ciekawych mechanik, które urozmaiciły by grę. To sprowadza się jednak do kolejnej rzeczy…

Mateusz (Twórca gry) poszukuje osób, które chciały by wesprzeć projekt, gdyż jest on jedyną osobą, która nad nim pracuje i zwyczajnie nie jest w stanie zrobić wszystkiego co by chciał. Poszukuje głównie osób zajmujących się programowaniem lub (a jeszcze lepiej – również) grafiką.

Pożyjemy… zobaczymy….

Gorwen.pl

A tak swoją drogą, cała ta sytuacja zainspirowała mnie do opisania, jak gra tego typu wyglądała by w moim wydaniu. Niedługo coś się pojawi.

Share Button

Wywiad z twórcą Fantasy World MMORPG

Dziś przedstawiam wam wywiad z kolejnym twórcom gier. Tym razem Grzesiek, twórca Fantasy World MMORPG

Przedstaw nam się. Czym się zajmujesz? Czy Twoja praca jest związana z grami? Czy ukończyłeś jakąś szkołę związaną  z tworzeniem gier lub programowaniem, czy jesteś samoukiem?

Jestem Grzesiek, studiuje informatykę, aktualnie jestem na 3 roku. Nie pracuje nigdzie, zajmuje się własnymi grami, serwisami i serwerami gier. Nigdy nie byłem w żadnej szkole programistycznej, czy żadnym kursie. Wszystkiego nauczyłem się przez internet, a także mnóstwo rzeczy, które musiałem sam poprawiać, na swoich serwerach.

Przedstaw nam ekipę zajmującą się projektem. W jaki sposób dzielicie się obowiązkami? Jak doszło do tego, że robicie grę razem? Czy zdarza się wam zlecać pewne rzeczy innym ludziom? Jeśli tak, to jakie?

Aktualnie grę tworzy 3 osoby, w trakcie projektu dołączało kilka osób, ale po krótkim czasie odchodzi. Teraz w ekipie jestem głównie ja i Salur. Co do tego jak się znaleźliśmy, to już nie pamiętam :). Nigdy nie zlecam niczego innym, co najwyżej szablon gry to kupione grafiki, które miałem od razu po zakupie.

Opowiedz o waszej grze. Jaki jest jej cel? Co gracz może w niej robić?

W grze gracz może robić to chce :). Chcemy zapewnić graczowi dowolny tryb rozgrywki, w których fabuła nie będzie go ograniczać, aczkolwiek będzie się na nią natykał. Gracz będzie miał do wyboru, czy chce podążać za fabułą, czy tylko rozwijać swoją postać, w sposób jaki on chce.

Jak powstał pomysł na grę? Czy bardzo zmienił się w trakcie tworzenia?
Pomysł na grę powstał praktycznie z niczego :D. Pewnego dnia postanowiłem zacząć robić coś, co zajmie mi jakiś czas i może będzie moją motywacją do większej nauki programowania. Pomysł zmienia się praktycznie na każdym etapie. Jednak największa zmiana to przejście na pełny ekran gry. Miałem z tym trochę problemów, ale po kilkudziesięciu godzinach w końcu udało mi się to w pełni zrealizować.

Czy poświęciliście dużo czasu na projektowanie przed rozpoczęciem kodowania? Czemu?

Projektowanie? Nic nie było projektowane przed, wszystko jest tworzone, testowane, a potem sprawdzane kilkukrotnie. Jeśli pojawia się jakiś dobry pomysł, to realizuje go. Czasem, gdy mam problemy z czymś to muszę sobie to rozpisać na kartce, aby mieć szerszy obraz tego jak ma działa. Aczkolwiek przeważnie sam projekt w głowie wystarczy, aby coś zrobić.

Jakie główne problemy napotkaliście podczas tworzenia gry i jak je rozwiązaliście?

Główne problemy, to problem z mapami, brak osób mogących oraz potrafiących je robić. I tutaj nie mam za bardzo sposobu na jego rozwiązanie.

Czy zdarzyło się wam prowadzać duże zmiany za sprawą próśb graczy? Jeśli tak, to jakie?

Co do próśb graczy, to komentarze na temat gry były całkiem pozytywne i nie wymagali dużych zmian. Raczej zgłaszali błędy i niedopatrzenia.

Jakie masz marzenia dotyczące Twoich przyszłych gier?

Mam marzenie stworzyć kilka gier, które będą moim dziełem. Zająłem się już pisaniem drugiego projektu, ale potrzebuje on dużych nakładów finansowych, przeważnie koszt grafik, na które mnie po prostu teraz nie stać.

Czy masz jakieś rady dla osób, które chcą zacząć tworzyć gry?

No tutaj jedna rada, uczcie się, aby mieć taki poziom, aby napisać tą grę.

Strona projektu
Fantasy World

Jeśli ktoś z was byłby zainteresowany wsparciem projektu, tzn tworzeniem map, proszę o pozostawienie komentarza oraz kontaktu. Może będziesz w stanie pomóc Grześkowi! 🙂

Share Button

Tribial Wars 2 by InnoGames

Tribial Wars 2 jest grą strategiczną, w której na początku zarządzany jedną małą wioską oraz małą armią. W ciągu gry przeistaczamy tą jedną małą wioskę w wiele prężnych osad, rozbudowujemy armię, atakujemy innych graczy, tworzymy plemiona oraz sojusze. Grać możemy na telefonie oraz za pomocą przeglądarki internetowej.

Gra na początku nie zajmuje dużo czasu, jedynie 10-15 minut dziennie. Jednak szybko ilość wymaganego czasu rośnie. Posiadając osiem wiosek gra zaczyna wymagać około godziny lub dwóch. Nie chcę nawet wiedzieć ile czasu trzeba przeznaczyć na grę posiadając 500 wiosek. Gra niestety nie udostępnia żadnego automatycznego systemu zarządzania wioskami oraz armią, co mogłoby w znacznym stopniu umilić rozgrywkę.

Jak już wcześniej wspomniałem grać możemy na telefonie oraz za pomocą przeglądarki. Niestety aplikacja na moim Galaxy S4 działała bardzo słabo, gdy trzeba było wyrysować trasy przemarszu moich wojsk. O zgrozo używając przeglądarki moje doznania nie były wiele lepsze. Gra zawieszała się co jakieś 5-10 minut, zmuszając mnie do ponownego ładowania strony.

Pay to Win w grze przejawia się niezwykle silnie. Za realne pieniążki możemy kupić prawie wszystko. W sklepie znajdziemy wojsko, przyśpieszenie budowy, przyśpieszenie wydobycia surowców, oficerów dających różne bonusy naszym wojskom oraz wiele innych wspomagaczy. Ceny w sklepie są jednak tak absurdalnie wysokie, że chyba niewielu graczy decyduje się na zakup.

Kolejnym moim problemem z grą były niewystarczające informacje, których mi dostarczała. Jako nowy gracz często musiałem liczyć na wyjaśnienia od ludzi bardziej doświadczonych. Oczywiście zawsze można odwoływać się do googli, wiki lub YT, ale chyba nie jest to dobre rozwiązanie.

Gra mimo swojej monotonii jest bardzo wciągająca. Osiągnięto to za pomocą stopniowego zwiększania wyzwań stawianych graczowi oraz czasu, który musi on poświęcić. Dodatkowo, jeśli dostaniemy się do plemienia, w którym będziemy mieli okazję współpracować z innymi, gra może wciągnąć nas jeszcze bardziej.

Podsumowując. Jest to specyficzna gra, dla specyficznego gracza. Chcąc osiągnąć przyzwoity wynik w grze, trzeba zaglądać do niej co godzinę, lub nawet częściej, również w nocy! Może to odstraszyć dużą ilość graczy, ale jak ktoś już się wciągnie…

Dla zainteresowanych pozostawiam link:

Tribial wars 2

 

Ogólna ocena: 6/10

Share Button