Kilka gier w jednym ekosystemie

EVE Online oraz DUST 514 wydane przez CCP Games to jedyne dwie diametralnie różne gry, których światy oddziałują ze sobą. Gracze z DUST, która jest FPSem mogą wpływać na sytuacje na planetach w świecie EVE, z kolei gracze EVE, która jest kosmicznym symulatorem mogą bombardować pola bitwy w DUST, o ile posiadają odpowiednie wyposażenie na swoich okrętach.

DUST. Atak orbitalny

DUST. Atak orbitalny

Zastanawiam się czemu nie ma więcej takich gier… lub o nich nie słyszałem.
Do głowy wpadło mi kilka prawdopodobnych powodów, które związane są głównie z kwestiami marketingowymi.

Wypuszczenie w świat gry MMO, a praktycznie tylko w takich mogą występować takie interakcje jest piekielnie drogie. Sam proces stworzenia takich gier pochłania około 20-50 milionów dolarów, do tego należy doliczyć koszty, które będą ciągnąć się przez dłuższy czas, czyli utrzymanie serwerów, supportu, promocja, wydawanie poprawek. Udało mi się znaleźć informację >Link1< >Link2< dotyczącą WoWa, która mówi, że od roku 2004  do 2008 koszt całej gry wynosił 200.000.000$, do dziś jest to pewnie dużo więcej. Te cyfry powinny wam dużo powiedzieć. Wraz z wydaniem takiej kwoty wydawcy ponoszą wielkie ryzyko, gdyż rynek gier MMO jest dziś dość dobrze zapełniony, a więc szansa na to, że te koszty się zwrócą jest też mniejsza.

Firmy wydające gry zazwyczaj też specjalizują się w konkretnych typach gier, które wydają. Dla przykładu Ncsoft, wyprodukował dla nas Lineage2, Aion lub WildStara. Są to typowe gry MMORPG, których nie da się połączyć w jeden ekosystem, gdyż nawet gdyby należały do jednego uniwersum, są zbyt do siebie podobne. Jest to jedna z blokad, która powstrzymuje rynek przed dostarczeniem nam doznań takich jak CCP.

Z tym, co opisałem powyżej wiąże się to, że wydawcy przywiązują się do udanej produkcji, dając nam ten sam tytuł z kolejną cyferką. Jest to oczywiście sposób na zmniejszanie ryzyka, gdyż gracze będą bardziej chętni zagrać w dwójkę, gdy podobała im się jedynka.

Kolejną rzeczą jest długość życia gier MMO. Te gry tworzone są z myślą o tym aby trwały przez lata. W tym czasie developerzy zazwyczaj zajęci są utrzymywaniem tej gry, wydawaniem dodatków oraz tego typu rzeczami. Sprawia to, że zwyczajnie nie mają czasu na zabranie się za tworzenie kolejnej gry. Z drugiej strony nie muszą być to tak potężne gry jak EVE oraz DUST. Może być to równie dobrze jakaś gra MMORPG oraz zwykła gra typu Bejeweled, w którą może grać moja żona przy okazji zapewniając mi buff do ilości zdobywanego expa, a ja dla niej mógłbym zdobywać specjalne przedmioty za każdym razem gdy wykonam jakiegoś questa.
Rozmarzyłem się 🙂

Reasumując:
Ryzyko
Specjalizacja
Przywarcie do udanej produkcji
Kontynuacje gier
Ryzyko
Długość życia gier MMO

Share Button

Animacja oparta na kościach, program Spine

Kiedyś animacje wykonywano techniką poklatkową. Nie była to metoda bardzo efektywna gdyż wymagała stworzenia bardzo wielu obrazów, które następnie składały się w ruch. Jak łatwo się domyślić dodanie każdej kolejnej akcji, która mogła by być wykonana przez postać lawinowo zwiększa ilość pracy, którą musimy włożyć w projekt.
Wymyślono więc animacje oparte na kościach. Ten rodzaj animacji pozwala “przywiązać” konkretną część ciała do kości. Następnie taką kością możemy dowolnie manipulować, aby móc ustawić postać w wybranej przez nas pozie. Taki typ animacji pozwala zaoszczędzić pracę oraz zmniejszyć rozmiar animacji. Do przygotowania wielu animacji wystarczy nam zestaw ilustracji części ciała naszej postaci.

Programem, który wspiera tworzenie animacji 2D opartych na kościach jest Spine. Tworzenie podstawowych animacji w tym programie jest bardzo proste. Tu link do tutoriala.
Trzeba wspomnieć, że Spine występuje w dwóch wersjach:
– podstawowej, która zawiera narzędzia do tworzenia prostych animacji, możliwość tworzenia skinów (raz wykonany szkielet może być wykorzystany przy kilku postaciach), wsparcie dla hitboxów.
– profesjonalnej, która umożliwi nam nakładanie meshy, deformowanie postaci (pozwala uzyskać efekt 3D), ulepszony system pozycjonowania kości, ghosting
Koszt wersji podstawowej programu to 69 euro, profesjonalnej 289, a biznesowej 2200.
Spine wspiera wiele środowisk pracy, których pełna lista znajduje się tuta: >LINK<

Share Button