Zmiana na blogu

W związku z tym, że ilość czasu, który mogę poświęcać na pracę nad blogiem kurczy się, nowe teksty będą pojawiać się nie co dwa, lecz co cztery dni.

Stałych czytelników przepraszam.
Następny tekst pojawi się 6 lipca, a kolejny 10 lipca.

Share Button

Szybkie info. Wirusy na FB

Z tego co mi wiadomo większość normalnych ludzi używa facebooka, czy tego chce, czy nie. Warto więc mieć się na baczności, gdy dostajecie linki od znajomych, których się nie spodziewaliście. Można podłapać coś, co na przykład zaszyfruje wam dysk. Uważajcie w co klikacie.

Aby dowiedzieć się więcej, warto przeczytać ten tekst na Niebezpieczniku:

Niebezpiecznik, wirus na FB

Edukujcie też swoich mniej zaznajomionych z technologią przyjaciół.

Share Button

Tworzysz grę i chcesz opowiedzieć o tym innym?

Jeśli tworzysz grę i chcesz opowiedzieć o tym, jak powstaje, to odezwij się do mnie. Bardzo chętnie zamieszczę Twoją historię na blogu. Nie wstydź się, jeśli twoje dzieło jest jeszcze niedopracowane, zbugowane lub mało oryginalne. Chodzi o to, aby pokazać innym, że jednak robienie gier jest fajne 🙂

Share Button

Wasza opinia

Chcę prosić was prosić o ocenę mojej pracy. Chciałbym wiedzieć jak oceniacie jakość zamieszczanych tu tekstów. Ogólny odbiór bloga. Może czegoś wam tu brakuje, a coś przeszkadza? Proszę dajcie znać w komentarzach!

Ogólna ocena

View Results

Loading ... Loading ...

Czy chcielibyście mieć możliwość zamieszczania tu ogłoszeń w stylu szukam pracy/szukam pracownika/współpracownika/pomocy?

View Results

Loading ... Loading ...

 

Share Button

Minął rok!

To już rok od czasu pierwszego wpisu! Dziękuję serdecznie tym, którzy tu zaglądali, a jeszcze bardziej tym, którzy udzielali się tutaj, lub w jakikolwiek sposób wspierali moją pracę.

Mam nadzieję, że blog spełnia wasze oczekiwania i dowiadujecie się z niego rzeczy, które wam się przydają.

Share Button

Maszyna stanów – ćwiczenia projektowania gier

Maszyna stanów jest pewnym abstrakcyjnym tworem w którym opisujemy przejścia obiektu pomiędzy różnymi stanami. Jest to bardzo użyteczne narzędzie w programowaniu gier, jak i w projektowaniu. Pozwala ono zilustrować możliwe przejścia pomiędzy stanami za pomocą prostej formy graficznej, którą są diagramy.

Projektując gry często będziesz korzystał z maszyny stanów, gdyż użyteczna jest we wielu przypadkach. Za pomocą diagramu możemy określić to, pomiędzy jakimi oknami menu może przemieszczać się gracz lub jakie stany może przyjmować postać w grze oraz, co ważne, jakie warunki muszą być spełnione aby zmienić stan.
Za przykład niech posłuży nam gra Super Meat Boy. W tej grze postać mięsoludka może znajdować się w kilku stanach: spoczynku, biegu, szybkiego biegu, skoku, szybkiego skoku, ślizgu po ścianie oraz śmierci (piszę z pamięci, mogłem coś pominąć). Postać może przechodzić z biegu w szybki bieg, następnie w skok. Każdy z tych stanów różni się pomiędzy sobą, na przykład w locie sterowność postaci jest nieco ograniczona, a podczas ślizgu nie można poruszać się na prawo lub lewo.

Poniżej ilustracja bardzo prostej maszyny stanów postaci, a trochę dalej bardziej skomplikowana.state-flowchartJPm2rQX

Waszym zadaniem będzie opracowanie maszyny stanów postaci dla znanej wam gry. Starajcie się wybrać jakąś znaną grę, a zarazem niezbyt skomplikowaną. Swoje prace zamieszczajcie tutaj:
Forum
Dnia 24 stycznia (niedziela) spotkamy się na TS, którego adres znajduje się na menu z prawej strony. Wtedy omówimy to, co przesłaliście, oraz porozmawiamy dogłębniej o samej maszynie stanów.

Share Button

Szybki news, Quest Designer

Wpadłem przed chwilą na fajną ofertę pracy od Techlandu – Quest Designer.

Chyba praca marzeń dla kogoś, kto ludzi wymyślać różnorakie zadania w grach 🙂
>>Quest Designer<<

Share Button

Życzenia!

Chcę wszystkim wam życzyć wesołych świąt, szczęśliwego nowego roku, pomysłów na proste hity, projektów bez dziur i gier bez błędów.

Chcę wam też podziękować za wsparcie oraz za poświęcony czas.

Wracamy do pracy 27 grudnia, odpocznijcie sobie 🙂
MerryChristmas_scan_smaller_tn

Share Button

Team Speak

Osoby chcące ze mną porozmawiać mogą złapać mnie na serwerze TS ts.lcs.info.pl pass 123 w pokoju Projektowanie-gier.pl. Mój nick to Jimmy Black

Adres serwera widoczny jest też na menu z prawej strony.

Share Button

Konkurs! Madness of Little Emma

Chcę zaprosić was do wzięcia udziału w konkursie w którym możecie wygrać klucz do gry Madness of Little Emma.

Konkurs polega na opisaniu swoich marzeń lub pomysłów na to co powinno znajdować się w grze typu Roguelike Akcji. Należy opisać pewne elementy mechaniki, które wydają się Ci kluczowe dla tego typu gry, nie chodzi o opisywanie jej całej.

Gra będzie miała swoją premierę na Steam 21 Grudnia i jest to termin nadsyłania prac na maila smerf123@gmail.com
W ciągu tygodnia autor Emmy – Bartosz wybierze i nagrodzi kluczem najlepszą pracę.

Madness of Little Emma na Steam
Madness of Little Emma homepage

Share Button